Maďarsko-kazašské souvislosti projektu L-39NG – proč se Kalousek nezastal Pekarové Adamové?

Zatímco vstup maďarského investora do společnosti Aero Vodochody za peníze od maďarské státní banky a především očekávaný prodej vyvíjených letounů L-39NG Maďarsku pro účely maďarského letectva, jsou pro společnost Omnipol zcela zásadní, předsedkyni TOP09 a od voleb také Poslanecké sněmovny PČR Markétě Pekarové Adamové leží maďarský premiér Viktor Orbán hluboko v žaludku. Aktuálně kvůli údajné podpoře totalitního kazašského režimu.

„Viktor Orbán dnes de facto podpořil střelbu do občanů Kazachstánu a příjezd ruské armády. Maďarsko se nerovná Viktor Orbán, žije tam mnoho občanů, kteří s podobnými výroky mají problém a ty podporuji a vždy podporovat budu.“ a „Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům. Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně podobá tomu, které bylo dosud i u nás. Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán. Ten neváhá navazovat pochybné svazky se zeměmi jako je Rusko a Čína, a to na úkor svých spojenců, včetně nás.“ Napsala předsedkyně Sněmovny na sociální sítě a sklidila bouři. Mezi výzvami k okamžité rezignaci nebo jejímu odvolání, například ze strany Václava Klause, přispěl do vzniklé debaty mj. bývalý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Ten připomněl, že situace v Kazachstánu, kvůli níž celá kauza s komentářem Pekarové Adamové vznikla, je složitější, a především že jde do velké míry o posud chápání Orbánových slov. Maďarský ministr zahraničí Szijjartó je jediným zdrojem toho, co skutečně mezi Orbánem a kazašským prezidentem Tokajevem zaznělo: „Premiér (Orbán) dnes hovořil s prezidentem Tokajevem a vyjádřil mu solidaritu a soustrast nad mnoha a mnoha oběťmi a samozřejmě jsme nabídli naši pomoc.“ – porovnáme-li to s výrokem předsedy Evropské rady Charlese Michela: „Diskutovali jsme s prezidentem Tokajevem o nejnovějším vývoji v Kazachstánu. Vyjádřili jsme soustrast nad ztrátami na životech v době, kdy celý Kazachstán truchlí. Zdůraznili jsme význam partnerství EU s Kazachstánem a podpory suverenity, bezpečnosti a stability při plném respektování lidských práv a základních svobod,“ nelze než nabýt dojmu, že tu někdo Orbánovi nasazuje psí hlavu, zatímco ke kolegovi-liberálovi proevropského střihu je tiše shovívavý, či shovívavá.

Možná zajímavější než to, kdo tuto bouři ve sklenici vody, která nebude mít vliv ani na vývoj věcí v Maďarsku, natož v Kazachstánu, reagoval a jak ji komentoval, je to, kdo nereagoval a kdo ji nekomentoval. Bývalý předseda TOP09, bývalý poslanec a dnes zřejmý uchazeč českého prezidentství Miroslav Kalousek komentuje na sociálních sítích prakticky cokoli. Aktuálně intenzívně řeší naprosto zásadní kauzu studijní stáže Jana Farského v USA. Vyjadřoval se k úletu pirátské kandidátky Michalidu, když se vyznala ze své inklinace k „demokratickému komunismu“. Pekarové Adamové se při dřívějších příležitostech gentlemansky i politicky zastal, ačkoli ve volbách svého nástupce v roce 2019 podporoval Tomáše Czernina. Vůči jejímu výpadu vůči Viktoru Orbánovi je ale Miroslav Kalousek netečným.

Předsedkyně Sněmovny na svých výrocích trvá a pro MFDnes je doplnila: „Viktor Orbán evidentně vnímá Rusko jako bližšího spojence než ostatní země EU, včetně Česka.“ To je velmi vážný výrok jedné z nejvyšších ústavních činitelek České republiky na adresu spojence v NATO a členské země EU. Jde o výrok, na které rozhodně není málo pravdy, a maďarsko-ruské vazby jsou zřejmé a popsané. Rizika a otazníky tu nepochybně jsou.

Blízkost Omnipolu a Miroslava Kalouska se datuje od 90. let. Projekt letounu L-39NG, který vzniká z iniciativy Aera Vodochody podpořené Omnipolem, stál Omnipol již nemalé prostředky, a ještě jej podle všeho stát velké prostředky bude. Sledovali jsme v uplynulých letech velmi podivný prodej-neprodej-prodej Aera Vodochody, resp. původně 51 %, do rukou maďarského finančníka Tombora, a nakonec 80 % do rukou Szalay-Bobrovniczkyho. Oba z blízkého okruhu Viktora Orbána. Úvěr poskytl maďarský stát. Ten samý stát, který by měl kupovat takový počet nových letounů L-39NG, nyní již od spíše maďarské firmy Aero Vodochody, kterým Omnipolu vytrhne trny z paty, a celý projekt dalšího letounu, který vlastně původně nikdo nechtěl (po L-159), zachrání.

Možná jen slyšíme trávu růst. Nicméně Pekarová Adamová byla za svůj postoj vystavena nesmlouvavým útokům z mnoha stran, a Miroslav Kalousek nereagoval. Proč asi.